[INFO]

[PROGRAM]

Hrajeme
od Velikonoc do Vánoc
vždy v neděli
od 14:30 hodin
ve Velkých Popovicích
nebo pořádáme
spanilé jízdy
po zemích Českých
v termínech víkendu.

KRONIKA

[15.11.2010 - Šárka Krutská, principálka - rozhovor, otištěný v Regionu]
Jak dlouho už divadlo pro děti pořádáte?
Velkopopovické divadlo bylo založeno ve dvacátých letech minulého století. od té doby se v divadlu hraje téměř nepřetržitě až dodnes. Někteří členové dnešního souboru zde působí již přes deset let, jiní dobu kratší. Celkově v dnešním složení hrajeme 4 roky.
Kde?
Při TJ Sokol Velké Popovice - v místní Sokolovně máme krásné divadlo.
Kolikačlenný je váš soubor?
Je nás 10.
Jaké "kusy" hrajete?
Především klasické pohádky: O Budulínkovi, O červené Karkulce, O šípkové Růžence, O perníkové chaloupce..., ke kterým si sami tvoříme scénáře.
Jsou i pro dospělé?
Pohádky byly původně určeny dospělým. takže jsou i pro dospělé, pro ty s dětskou duší. Navíc máme pár her i přímo pro dospělého diváka - poslední je pohádka pro dospělé s názvem Rudé boty.
Co plánujete na příští rok?
Viz program, dále účast na přehlídce loutkových divadel v Přerově v květnu, tradičně na dětském dni ve Velkých Popovicích, Na návratu slunce, který pořádá ZUŠ ve VP. Zájem o hostování našeho divadla je poměrně velký. Již v únoru míváme plný diář.

[3.11.2008 - Šárka Krutská, principálka]
Pravidelnou sezónu roku 2008 jsme zahájili novoroční hrou Tříkrálová a spolu s dětmi a rodiči jsme si zazpívali koledy a novoroční písně. Do konce března jsme uvedli dalších šest pohádek. Na výjezdovou sezónu jsme si připravili pohádky pro nejmenší - O červené Karkulce, O Budulínkovi a zcela nového, zpěvy prokládáného Otesánka. V květnu jsme byli opět pozváni na Pražský hrad, tentokrát do Jižních zahrad. Nastal pohádkový maratón: Červená Karkulka, Budulínek, Otesánek, Kašpárek a strašák Nebojsa. Dětský den jsme příjemně oslavili s popovickými dětmi a s Otesánkem. Na letošním „Návratu slunce“, pořádaném místní ZUŠ pod vedením paní ředitelky Valentové, jsme uvedli také zpěvného Otesánka.
Prázdninová zahradní slavnost Romana Kotrče se tentokrát nesla v duchu jeho kulatin a my jsme si pro tohoto významného popovického umělce připravili dárek - staročeskou kovářskou pohádku Kovář Foka.

[2007 - Šárka Krutská, principálka]
Na podzim roku 2007 se stala principálkou souboru Šárka Krutská. V roce 2007 jsme po uvedení sedmi pohádek v rámci pravidelné sezóny leden-březen odehráli spoustu dalších představení. V květnu jsme byli pozváni do Ledeburských zahrad na Pražském hradě, kde jsme hráli veselou pohádku Kašpárek a strašák Nebojsa a dětskou klasiku pro nejmenší Budulínek. V červnu jsme v rámci divadelního festivalu na hradě Pecka zahráli dětem původní veršovanou Šípkovou Růženku a dospělým satiru z francouzského prostředí Nemožné drama. V červenci jsme přijali pozvání organizátorů říčanského festivalu Na Jurečku a představili dospělácké Nemožné drama. Dalším prázdninovým vystoupením byla vtipná pohádka Kašpárek a strašák Nebojsa na tradiční zahradní slavnosti popovického uměleckého kováře Romana Kotrče. Začátek školního roku jsme spolu s jevanskými dětmi přivítali pohádkou Kašpárek a strašák Nebojsa a následným písničkovým pásmem.
Na festivalu Barvy podzimu v Praze na Letné jsme opět zahráli Strašáka Nebojsu a zazpívali písničkové pásmo stejně jako v Kulturním domě ve Štěchovicích v listopadu.

[2.9.2005 - Aleš Vymětal, inspicient]
Proběhl výjezd na festival sokolských divadel v Přerově (květen 2005), hráli jsme tam Vinšova Bezhlavého rytíře a Kódlovu Genezi a katastrofu, poté jsme s Bezhlavým rytířem a Nemožným dramatem zavítali na trans-festival hradě Točník (září 2005). Dále budeme již tradičně hrát 1.9.2005 na humanitární akci "BARVY PODZIMU" na Letné v Praze a rovněž v Podniku Na Půli cesty na Pankráci a to 2.9.2005.

[16.4.2005 - Aleš Vymětal, inspicient]
V sobotu 16.4.2005 proběhl JAM LOU TEK 2005. Organizátoři připravili občerstvení, vstupné bylo dobrovolné - vybralo se 351 Kč. Akce měla začít v 18:18 ale pro organizační potíže (soubory nebyly připravené) vše začalo přibližně kolem 20:00. Jako první vystoupilo Fungovo Teatro s trojhrou: Geneze a Katastrofa, Kouzelnící, D-Skinheads. Autorem scénářů byl Kódl, zvukový doprovod DJ Fung. Dále vystoupil soubor dětí Štrajtů (opravdově děti: Máša a Mikuláš, věčné děti: Radim a Fung) se svojí hrou Detektiv Fox. Autorem scénáře a loutek byl Mikuláš Štrajt. Po tomto vystoupení realizovali svou hru „Ze života“ Věra a František a nakonec vystoupila skupina kolem J.Sodomky se svým kusem „Kolbenova“. Tato poslední hra zkočila kolem 23:00 a následovalo „Michalovo překvapení” - promítání loutkového filmu od tvůrců Southparku. :). O zvuk a osvětlení se postaral zvukař a osvětlovač divadla, Michal Šibrava. V divadle přespala řada účinkujících i přespolních. Druhý den byl realizován video-rozhovor s ex-principálem Janem Vinšem.

[30.2.2005 - Aleš Vymětal, inspicient]
Na přání místního barda pana Vinše, který vedl kroniku místního loutkového divadla v letech 1945-2003, kdy byl rovnež jeho principálem, pokračuji, za pomoci přátel ze souboru, v této 2 roky přerušené tradici. V roce 2004 došlo k předání principálovství a to Jiřímu Sodomkovi. Řada lidí ze souboru odešla a řada nových se naopak objevila. Mezi nové posily s pravidelnou účastí na akcích souboru patří: Markéta Čistá, Martina, Josef Čistý jun., Josef Čistý sen. Dlouholetí členové souboru jsou pak: Simona Vernerová, Šárka Krutská, Jana, Ondřej Krutský, Michal Šibrava, Kamil Šibrava, Jiří Sodomka, Vlastimil Škopek, Kódl, Fung, František Bouda, Věra. Dlužno ovšem podotknouti, že kolem divadla se pohybuje řada sympatizantů, kteří občas přiloží ochotně ruku k dílu. V tomto roce v období letních prázdnin rovněž došlo k rozsáhlé rekontrukci prostor celého divadla. Ještě před začátkem sezóny 2005 soubor podnikl několik „spanilých jízd“, kdy hrál divadlo kupř. již podruhé na akci „Barvy podzimu“ v Praze či svatbě Fungova bratra v Horních Počernicích. Za zmínku jistě stojí, že si člen souboru Ondřej vzal členku souboru Šárku a posléze se jim narodila holčička. Celá sezóna (Vánoce - Velikonoce) proběhla zdárně. Ze začátku byly tržby dobré, v průměru 1800 Kč za představení, poslední 2 ředstavení byly třžby poloviční. Za získané peníze jsme pořídily především stojany na mikrofony, varnou konvici a pracovní materiál (barvy, hřebíky, nitě). V neděli 17.4.2005 v odpoledních hodinách se uskutečnilo posezení v prostorách hlediště s panem starostou Ing.Maťátkem, členkou zastupitelstva, pí. Novotnou a zástupkyní pivovaru, pí. Sršňákovou. Návštěva proběhla za účelem prohlídky prostor divadla po rekonstrukci. Proběhlo též předání vyúčtování dotace se zástupcem Sokola Kamilem Šibravou a zúčastněnými zastupiteli.

 

PasteLeft